Meranie a regulácia
Meranie je činnosť, ktorá pomocou vhodných prístrojov alebo zariadení zisťuje určitú vlastnosť alebo účinok nejakej hmotnej skutočnosti (meraného objektu). Výsledkom tejto činnosti je číselná hodnota. Za meracie prístroje v pravom slova zmysle môžeme považovať len prístroje poskytujúce absolútnu číselnú hodnotu. Ostatné nazývame indikačné alebo signalizačné. Meracie zariadenie sa skladá z troch častí: Vstupná časť (snímač), Časť pre spracovanie získanej informácie a Výstupná časť, ktorá dáva informáciu o meraných hodnotách ďalej.
Regulácia je zvláštnym druhom riadenia, ktorého cieľom je udržiavanie regulovanej veličiny na požadovaných hodnotách. V priebehu regulácie sa merajú a vyhodnocujú hodnoty regulovaných veličín a porovnávajú sa s požadovanými hodnotami. Podľa zistených odchýlok sú potom tieto vyhodnotené tak, aby bol regulačný zásah do systému čo najefektívnejší, a zároveň ďalšie odchýlky boli udržateľné na minime. Zariadenie, ktoré uskutočňuje reguláciu sa nazýva riadiaci systém alebo tiež regulátor. Základnými členmi regulátora sú: merací člen (snímač), ústredný člen (prevodník a vyhodnocovacia jednotka) a akčný člen (výkonový prvok – ventil, motor, spínač a pod.).
Vizualizácia
Vizualizácia je neoddeliteľnou súčasťou automatizácie v priemyselných procesoch. Sprostredkuje rozhranie človeka a stroja prostredníctvom grafiky na displeji. Vizualizácia slúži najmä na zobrazenie aktuálneho stavu procesu a na zmenu parametrov v jeho riadení. Povely na zmenu parametrov sa realizujú pomocou dotykového displeja alebo klávesnice a myši. Ďalšou súčasťou vizualizácie je aj grafické zobrazenie aktuálneho stavu procesu technológie, trendov, charakteristík, histórie eventov, alarmov a pod.
SCADA
Pojem SCADA je často mylne chápaný ako vizualizácia v priemyselnom procese. Nie je to však tak. SCADA v plnom znení (Supervisory control and data acquisition) možno do slovenčiny preložiť ako dispečerské riadenie a získavanie dát. V skutočnosti je treba pojem SCADA chápať ako architektúru riadiaceho systému, ktorej súčasťou sú najmä priemyselné počítače, PLC-čka, grafické užívateľské rozhrania na rôznych úrovniach napríklad rozhranie operátora, dispečera, priemyselné dátové komunikácie, regulátory, vstupno-výstupné jednotky, sensory, aktuátory a pod. SCADA končí pri vizualizácii, spracovaní a uložení dát na servery. Dáta sa spravidla ukladajú na FTP alebo SQL a MySQL servery. Tento balík dát nazývame Big Data. Je to objemovo veľké množstvo dát, pre ktoré tradičný aplikačný softvér nie je dostatočným riešením. S týmito údajmi ďalej pracujú MES (Manufacturing execution system) a ERP (Enterprise resource planning) .
Remote maintenance
Remote maintenance resp. vzdialená správa je nástroj, prostredníctvom ktorého je možné z ktoréhokoľvek miesta na svete pomocou internetu urýchlene reagovať na nepredvídateľné problémy v priemyselnom procese. Toto vzdialené pripojenie je možné realizovať v dvoch úrovniach. Prvá úroveň je operačná, čo znamená možnosť vykonania operačných zmien v reálnom čase bez nutnosti pozastavenia procesu. Napr. klient si sám môže prestaviť parametre prostredníctvom vizualizácie, aby vyriešil neočakávané problémy alebo požiadavky. Druha úroveň je aplikačná, čo znamená, že zmeny je nutné vykonať v softvéri. Počas prehrávania nového softvéru je nutné zabezpečiť pozastavenie chodu prevádzky resp. procesu. Pri zmenách aplikačného softvéru, ktoré nie sú zásadného charakteru nie je nutný výjazd na miesto prevádzky. Vzdialená komunikácia je zabezpečená prostredníctvom secure VPN tunelov. Architektúra remote maintenance dodržiava prísne bezpečnostné priemyselné štandardy.
Industrial networks
Naša spoločnosť má bohaté skúsenosti s rôznymi priemyselnými komunikačnými štandardami. Najmä však Profibus, Modbus, ethernet powerlink, hart, OPC UA, RS 485, RS232. Taktiež máme skúsenosti s viacerými topológiami siete a úrovňami zabezpečenia redundancie.
Monitoring
Monitoring je špecifická oblasť automatizácie, s ktorou máme taktiež bohaté skúsenosti. Jedná sa o zber nameraných dát v pravidelnom časovom intervale. Najlepším príkladom sú monitorovacie stanice napríklad SHMÚ, ktoré pravidelne merajú teploty, zrážky, vlhkosť, rýchlosť a smer vetra, monitorovanie vodných tokov a pod. Tieto namerané dáta sa spravidla ukladajú na dátový server, ide o tzv Big Data.
Návrh a výroba strojových rozvádzačov na mieru
Každý rozvádzač, ktorý naša spoločnosť navrhne a vyrobí je robený na mieru pre zadanú zákazku. Proces začne na oddelení projekcie, ktoré zabezpečí kompletnú projektovú dokumentáciu ohľadne strojných rozvádzačov. Projektová dokumentácia je následne poslaná na úsek výroby, ktorý objedná všetky potrebné komponenty a potom ich mechanicky upevní. Projektant pošle podklady na zapojenie vodičov, vytlačia sa popisovateľné bužírky a zapojí sa kabeláž rozvádzača. Revízny technik zapojenie prekontroluje, premeria parametre a zariadenie oživí. Programátor nahrá softvér do riadiacich počítačov a vizualizačných panelov. Potom prebieha testovanie zariadenia. Výsledkom pozitívneho testovania sú vyhotovené správy a certifikáty, s ktorými je rozvádzač pripravený na transport ku klientovi.
Návrh a dodávka senzoriky a akčných členov
Návrh a výber vhodnej senzoriky a akčných členov je jedným z najdôležitejších častí procesu návrhu z hľadiska spoľahlivosti celého systému. Z tohto dôvodu kladieme veľký dôraz na návrh a výber vhodných dodávateľov. Výber senzoriky a akčných členov je vhodné a často žiadané konzultovať s klientom na základe jeho skúsenosti v prípade požiadaviek so špecifickou technológiou. Naša spoločnosť dokáže implementovať priemyselné snímače a detektory od akéhokoľvek výrobcu. Toto sa týka aj implementácie akčných členov ako napr. motorov, meničov, ventilov a pod.
Návrh a tvorba softvérového vybavenia s vizualizačnou časťou PLC/HMI
Naša spoločnosť má bohaté skúsenosti s vývojom softvéru pre automatizáciu priemyselných procesov, pričom každý projekt je vyvíjaný pre danú zákazku. Vývoj softvéru je v zmysle IEC 61131-3 písaný v rôznych programovacích jazykoch a štandardoch, najmä však C, C++, štrukturovaný text alebo Lader diagram. Zameriavame sa na tvorbu softvéru v rozsahu architektúry SCADA, čiže od zberu dát zo vstupných kariet a prevodníkov, cez ich spracovanie a archivovanie na FTP alebo SQL serveroch. Vizualizáciu tvoríme na rôznych rozsahoch a užívateľských oprávnení. Tiež pracujeme so všetkými priemyselnými komunikačnými štandardami, inteligentnými senzormi, detektormi a prevodníkmi. Máme skúsenosti s vývojom softvéru pre Multi PLC systémy a ich dohľadové centrá. Samozrejmosťou je generovanie reportov, logovanie eventov, zasielanie emailov, SMS a pod.